Google oznámil novú SEO Audit kategóriu v Lighthouse rozšítení pre Chrome

Lighthouse je open-source projekt, ktorý slúži na automatizované testy webových stránok. Tento nástroj je možné používať cez príkazový riadok, prostredníctvom Node modulu, alebo ako rozšírenie do Chrome prehliadača. Testy je možné spúšťať nad verejne dostupnými stránkami, ale aj nad súbormi, ktoré máte chránené heslom alebo autentifikáciou.

Stránky je možné otestovať napríklad na rýchlosť, dostupnosť a po novom aj na SEO. Z uskutočnených testov sa vám zobrazí podrobný report, v ktorom máte popísané časti, ktoré v teste dopadli úspešne a je treba ich vylepšiť. Ku každému bodu testu máte aj vysvetlenie, načo je dané riešenie dobré a odkaz na detailnejšie rozobranie celého problému.

Názov lighthouse v preklade znamená maják, ktorý má slúžiť lodiam, aby sa nerozbili o skaly. Vo online svete majú byť tieto testy základným ukazovateľom, či sa na vašom webe nenachádzajú závažné chyby, ktorými by ste sa spolu s vašim webom rútili na pomyselné skaly.

Kategória SEO audit poskytuje základnú kontrolu stavu vašej stránky a jej optimalizácie pre vyhľadávače, ktorá poukáže na nedostatky a prípadné možnosti zlepšenia. V správe sa píše, že zoznam vecí v SEO teste nie je dlhý a neposkytuje žiadne záruky na vylepšovanie pozícii. Celý audit bol navrhnutý tak, aby otestoval základné prvky optimalizácie, ktoré by mala spĺňať každá stránka. Ďalším cieľom má byť návod pre vývojárov a SEO konzultantov (od začiatočníkov až po pokročilých), ako jednotlivé veci riešiť.

Ako spraviť rýchly SEO audit?

Najjednoduchší spôsob je naištalovať si rozšírenie lighthouse priamo do Chromu cez odkaz:
Lighthouse Chrome Extension

Po pridaní do Chromu sa vám v pravom hornom rohu zobrazí ikona modrého majáčiku.

Potom stačí len navštíviť adresu, ktorú chcete otestovať, rozkliknúť modrú ikonu a v nastaveniach si vybrať čo všetko chcete testovať.

Testovanie chvíľu trvá a po dokončení sa vám zobrazí výstup, v ktorom sú výsledky všetkých nastavených testov.

 

Dopadol váš web v testoch zle? Potrebujete opraviť základné SEO chyby?

Napíšte nám a my to vyriešime.

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Predmet

Vaša správa