Google spustil novú Search Consolu (Beta)

Google na svojom oficiálnom blogu zverejnil informáciu o tom aké zmeny na základe feedbacku od samotných používateľov boli zapracované v novej beta verzii Search Consoly, ktorú poznáme aj pod názvom Webmaster Tools. Tento nástroj slúži ako pomôcka priamo od Google na riešenie indexovania pri optimalizácii pre vyhľadávače. Slúži aj ako analytický nástroj, v ktorom sa zobrazujú pozície, zobrazenia a prekliky vašej stránky na jednotlivé kľúčové slová (podrobnejšie ako Google Analytics).

Do novej verzie boli zapracované mnohé pripomienky, ktoré boli zozbierané napríklad z diskusií na fórach alebo priamo cez formuláre v konzole. Celá beta verzia už bola testovaná skôr, ale v tejto chvíli je možné plne využívať a prepínať si medzi starou a novou verziou na celom svete.

Čo je nové?

Prvou viditeľnou zmenou je celková zmena designu a sprehľadnenie celého prostredia.

Ďalšia dôležitá zmena je v časti analýza vyhľadávania, ktorá je po novom označená ako Výkonnosť. V tejto časti nájdeme aj dlho očakávanú zmenu vo filtrovaní. V pôvodnej verzii bolo možné filtrovať dáta za posledných 90 dní a v novej verzii je možné zobraziť 16 mesiacov staré dáta.

Ďalšou novinkou je sekcia Pokrytie indexu, ktorá je spojením Stavu indexu a chýb indexového prehľadávania zo staršej verzie. V tomto prehľade sú zobrazené všetky známe stránky rozdelené podľa ich stavu do 4 hlavných kategórii.

Prvá kategória „chyby“, ktorá sa odporúča riešiť prioritne, obsahuje pri každom zázname aj popis problému, na základe ktorého je možné riešiť dôvod prečo nie je daná URL zaindexovaná.

V ďalšej kategórii „Platné s upozornením“ sa nachádzajú linky, ktoré boli zaindexované, ale nastal pri nich nový problém.

V časti „Platné“ sa nachádzajú všetky podstránky, ktoré sú správne zaindexované.

Posledné „Vyňaté“ obsahujú stránky, ktoré boli z indexovania vypnuté – či už cieleným označením ako noindex alebo z iných dôvodov (napríklad keď sa nachádzajú práve v štádiu indexovania).

Na hlavnom prehľade pribudla aj časť, ktorá je nazvaná vylepšenia, a obsahuje napríklad informácie o APM verzii webu.

V oznámení je spomenuté, že celé prostredie sa môže ešte meniť a upravovať podľa toho, ako dopadnú testovania s novo dostupnou betaverziou. Novú konzolu možete vyskúšať tu: search.google.com/search-console

Nemáte pridanú konzolu na vašom webe?

Napíšte nám a my Vám pomôžeme s nastavením.

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Predmet

Vaša správa