Že sa naše životy z časti presunuli na sieť, je nesporný fakt. Nemá zmysel to rozoberať, aj vy to určite vnímate, že na internete trávite stále viac času. Pritom to nie je tak dávno, kedy ho väčšina populácie využívala predovšetkým na zábavu. Dnes je situácia diametrálne odlišná – stále viac ľudí ho potrebuje úplne alebo len z časti na prácu. Kameňom úrazu môžu byť informácie, ktoré po internete kolujú. Čo by ste urobili, keby ste pri vyhľadávaní svojho mena našli dôverné informácie?
Internet je verejné miesto, kde si môže ktokoľvek napísať všetko, čo sa mu zapáči. Mnohé personálne agentúry virtuálnu studnicu informácií aktívne využívajú a v rámci výberového konania informácie o kandidátoch dôkladne preverujú. Keď sa personalista alebo potenciálny zamestnávateľ o dotyčnej osobe dozvie niečo, čo by mohlo firmu negatívne ovplyvniť, prirodzene dá prednosť niekomu, koho serióznosť nikto na webe nespochybnil. Žiadnu rolu nehrá to, či sa jedná o fakty alebo ohováranie. Preto je vhodné svoje meno čas od času zadať do vyhľadávania a prípadné nezrovnalosti je potrebné okamžite riešiť.
Prečo Google väčšinu osobných informácií neodstráni?
Hlavný produkt spoločnosti Google je vyhľadávač, ktorý indexuje stránky na webe a sprístupňuje ich užívateľom. Informácie na nich však nekontroluje, väčšinou ich z vyhľadávania odstráni až v momente, keď ich majiteľ stránky s daným obsahom odstráni alebo využije štandardné metódy blokovania obsahu. Existujú určité výnimky, o ktorých sa dočítate v tomto článku. Všeobecne platí, že najskôr musíte odstrániť informácie z webových stránok ( ak nie sú vaše, tak požiadať o zmazanie ich majiteľa) a potom kontaktovať Google s požiadavkou na zmazanie z indexu.
Google však sprístupňuje informácie aj z iných zdrojov. Metódy ich odstránenia potom závisia na type obsahu.
Udržujte osobné informácie mimo dosah vyhľadávačov
Ideálny stav je, keď sa po zadaní vášho mena do vyhľadávania neobjavia žiadne osobné informácie. Samozrejme okrem tých, ktoré chcete sprístupniť z vlastnej vôle. Preto si pamätajte, že čokoľvek pošlete na internet, môže zachytiť Google. Reč je o fotografiách na sociálnych sieťach typu Facebook, Twitter, Flickr či Instagram, príspevkoch na diskusných fórach a pod.
Pokiaľ aktívne používate sociálne siete, máte možnosť svoje osobné informácie udržať v súkromí. Potrebné je upraviť nastavenia v profile. Napríklad na Facebooku stačí kliknúť na položku Nastavenia a v stĺpci vľavo na Súkromie. U zdieľaného obsahu potom zvolíte okruh užívateľov, ktorí ho uvidia. Podrobnejšie informácie ohľadne nastavenia vždy nájdete v pomocníkovi konkrétnej sociálnej siete. Ak nie, kontaktujte podporu.
Ako odstrániť obsah zo stránky, ktorú nevlastníte?
Niekedy sa to proste stane. Napriek všetkej opatrnosti skončia určité osobné informácie online. Ale čo si počať, keď sa objavia na stránke, ktorej vlastníkom je niekto iný? Mali by ste vedieť, že s výnimkou niekoľkých špecifických informácií sa nemôžete len tak obrátiť na Google. Ten stránku indexuje tak, ako je zverejnená.
Prvý krok by mal preto viesť ku kontaktovaniu vlastníka stránky. Požiadajte ho, aby informácie odstránil alebo stránku nastavil tak, aby nebola prístupná vyhľadávačom. Ak budete mať úspech, Google po opätovnom prechádzaní stránku reindexuje a vo vyhľadávaní bude zobrazovať jej novú podobu. Počítajte s tým, že potrvá, než sa robot ku stránke dostane. Proces môžete urýchliť, avšak iba za predpokladu, že už obsah na webe neexistuje.
Proces opätovného prechádzania urýchlite nasledujúcim spôsobom:
- Prihlásite sa do služby Google Search Console
- Zvolíte položku Odstránenia v časti Staré nástroje a prehľady
- Zadáte URL stránky, ktorej obsah chcete odstrániť
- Zvolíte Request removal
Ak sa objaví správa, že sa obsah na webe stále nachádza, riaďte sa uvedenými inštrukciami a poskytnite Googlu viac informácií.
V prípade oznámenia, že sa obsah už na webe nenachádza, vyberte Request removal.
Priebeh požiadaviek môžete sledovať na stránke Remove outdated content.
Ako zmazať „citlivé“ informácií z Googlu, keď ich nechce odstrániť majiteľ stránok?
Situácia, keď majiteľ stránok odmietne osobné informácie zmazať, je krajne nepríjemná. Ale dochádza k nej pomerne často, a preto je dobré vedieť, že aj v takom prípade existuje riešenie. Ak sa vám nepodarí vlastníka webu prinútiť k spolupráci, obráťte sa priamo na Google. Ten je oprávnený odstrániť údaje, ktoré môžu tretej strane poslúžiť k odcudzeniu totožnosti, finančným podvodom alebo iným konkrétnym škodám.
Užívatelia najčastejšie kontaktujú Google so žiadosťou o odstránenie:
- citlivých finančných a zdravotných údajov, údajov z občianskeho preukazu,
- odstránenie nedobrovoľne zdieľanej falošnej pornografie,
- obsahu, ktorý poskytuje informácie o mne, a tieto informácie sú uverejnené na weboch s vydieračskými pravidlami pre odstránenie obsahu,
- doxxingového obsahu (zverejnenie osobných údajov za účelom spôsobenia škody)
- odstránenie nežiaducich a explicitných osobných obrázkov.
Google môže odstrániť citlivé údaje, tiež na základe konkrétnych právnych dôvodov. V praxi sa môže jednať o obsah zobrazujúci sexuálne zneužívanie detí alebo obsah porušujúci autorské práva, ako uvádza zákon DMCA.
Čo keď vo výsledkoch vyhľadávania nájdete negatívne informácie o vašej osobe?
Ako sa vysporiadať s negatívnymi zmienkami o vás alebo o vašej firme, ktoré majiteľ stránky odmietne odstrániť a súčasne vám nemôže pomôcť ani Google, pretože uvedené údaje nespĺňajú vyššie uvedené podmienky?
Čo by ste rozhodne robiť nemali, je pridávať doplňujúcich informácie, ktoré by mohli vyústiť v ďalšie negatívne reakcie. V tomto článku na blogu od Googlu nájdete praktické odporúčania, ako sa v takejto situácii zachovať a zlepšiť svoju online reputáciu.
Ako odstrániť osobné informácie z ostatných produktov od Google?
Citlivé osobné údaje sa môžu objaviť aj na iných miestach ako vo výsledkoch vyhľadávania. Google ich využíva v rámci svojich online služieb, ako sú Google Maps, Blogger, Google Groups, Google Video, YouTube a Google Street View. Ako postupovať, keď na webe nájdete dáta, ktoré si prajete uchovať v súkromí?
Google Maps: Služba Google Maps využíva informácie tretích strán a niekedy zobrazuje citlivé údaje a detaily o mieste podnikania. Overený vlastník ich môže upraviť, ostatní môžu problém nahlásiť a riešiť zobrazovanie údajov s kompetentnou osobou z Googlu.
Blogger: Z obľúbenej blogovacej platformy Google zvyčajne obsah nemaže. Napriek tomu môžete usilovať o zmazanie údajov v súlade s podmienkami používania tejto služby. Napríklad v prípade, keď sa za vás niekto vydáva, je možné požiadať o prešetrenie.
Google Groups: Z platformy pre diskusné fóra Google obsah neodstraňuje, ale škodlivé príspevky môžete nahlásiť a dúfať v ich zmazanie.
Google Video a YouTube: Pre obe platformy pre zdieľanie video obsahu platia rovnaké pravidlá, ako pre vyššie uvedené služby. Google všeobecne obsah nemaže, ale môže tak urobiť na základe opodstatnených dôvodov (napr. Porušenie autorských práv). Odstránenie videa, ktoré ste pridali vy, je samozrejme možné.
Google Street View: Na fotografiách sa objavujú domácnosti, vozidlá i ľudia. Tváre osôb a poznávacie značky automobilov Google automaticky rozmazáva, ale môže sa stať, že algoritmus objekt nezachytí. V prípade nezrovnalostí môžete Google požiadať o zmazanie snímky, ktorá obsahuje čokoľvek osobného. Stačí, keď si danú oblasť priblížite v Google Maps a príslušným tlačidlom nahlásite problém.